Enerji kimlik belgesi alabilme şartları!
5 Ocak 2019

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada binalarda mevsim gözetmeksizin ısı yalıtımı (mantolama) yapılmasının önemine dikkati çekti.

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada binalarda mevsim gözetmeksizin ısı yalıtımı (mantolama) yapılmasının önemine dikkati çekti. Şen, binada dengeli ısı dağılımını sağlayan ısı yalıtımının sadece kışın değil yazın da sıcağa karşı alınabilecek en etkili önlemlerin başında geldiğini söyledi.

 

Binalarda tüketilen enerjinin yüzde 80’inin ısıtma ve soğutma için harcandığını anlatan Şen, şunları kaydetti:

 

“Isı yalıtımı, Türkiye ekonomisi ve son kullanıcı için büyük önem arz ediyor çünkü kışın ısıtma, yazın da soğutma amacıyla harcanan enerjiden ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. Ayrıca binaların ısı yalıtımlı hale gelmesiyle Türkiye’nin toplam enerji faturasını yaklaşık yüzde 15 azaltmak mümkün. Enerjimizi boşa harcamadan, güvenli ve konforlu yapılarda yaşamayı hedefliyor, aynı zamanda yüzde 50’ye varan tasarruf elde etmek istiyorsak, binalarımızı ısı yalıtımı ile koruma altına almamız şart.”

 

Şen,  2014’de 56 milyar dolar olarak bildirilen birincil enerji tüketiminin yüzde 37’sinin binalarda gerçekleştiğini belirterek, ısı yalıtımı ile elde edilecek tasarrufa, sanayi ve ulaşım sektörleri dahil, aynı yatırım maliyeti ve amortismana sahip hiçbir başka yöntemle ulaşmanın mümkün olmadığını vurguladı.

– “Sera gazı salınımı da düşer”

Tüketici gözüyle bakıldığında da benzer şekilde büyük bir verimlilik fırsatı ortaya çıktığını dile getiren Şen, şöyle konuştu:

 

“Güvenlik ve konforu artırmanın yanı sıra, ısı yalıtımı ile enerji tüketimi ve doğalgaz faturalarında yüzde 50’ye varan tasarruf elde etmek mümkün Böylece bu amaçla yatırılan bedel 3-4 yıl içerisinde geri döner ve sonrasında da kazandıran bir yatırıma dönüşür. Kış mevsiminde ısı kayıplarının, yaz mevsiminde ise ısı kazançlarının azaltılmasını sağlayacak yalıtım uygulamalarıyla sadece yakıt tasarrufu elde etmekle kalmaz, sera gazlarının salınımında da bir düşüş sağlayabiliriz.

 

Özellikle ısı yalıtımı uygulamalarında yaşanan en önemli sıkıntılardan biri tüketicinin aldatılmasıdır. Yalıtım bilincine sahip tüketiciler, hizmet alırken çok dikkatli olmalı. Başarılı bir ısı yalıtımı uygulamasında, ürünlerin tümünün standartlara uygunluğu ve doğru işçilik, büyük önem taşıyor. Bunun için tüketici, yaptıracağı uygulamalarda CE belgesi ve İZODER’e üye kuruluşların denetime tabi tutularak alabildikleri İZODER Kalite Onay Sertifikası’na (İKOS) sahip ürünler kullanılmasını talep etmeli.”

 

Türkiye’de, 2014’de 700 bin haneye 65 milyon metrekare mantolama yapıldığını kaydeden Şen, “Hane halkı enerji harcaması 650 milyon lira azalırken, 1,2 milyon ton karbondioksit eşdeğeri sera gazında da azalma meydana geldi. Bu da Bolu ormanlarının yüzde 90’ının bir yılda soğurduğu karbondioksit karşılığı miktarına denk geliyor.  Ayrıca tüm bu mantolama çalışmaları ile sektör 900 milyon lira ciroya ulaşırken, 500 milyon metreküp (yaklaşık 500 milyon lira) daha az enerji ithalatı gerçekleşti.” dedi.

5 Comments

 1. Muffin Group dedi ki:

  Donec vestibulum justo a diam ultricies pellentesque. Quisque mattis diam vel lacus tincidunt eleme ntum. Sed vitae adipiscing turpis. Aenean ligula nibh, molestie id viverrra.

  • Muffin Group dedi ki:

   Vitae adipiscing turpis. Aenean ligula nibh, molestie id viverra a, dapibus at dolor. In iaculis viverra neque, ac ele molestie id viverra aifend ante lobortis id. In viverra ipsum stie id viverra a.

   • Muffin Group dedi ki:

    Donec vestibulum justo a diam ultricies pellentesque. Quisque mattis diam vel lacus tincidunt eleme ntum. Sed vitae adipiscing turpis. Aenean ligula nibh, molestie id viverrra.

 2. Muffin Group dedi ki:

  Phasellus quis quam sed laoreet iaculis dignissim non, dictum est, et malesuada fames ac elit sed condimentum faucibus eros. Vestibulum non ante. Vivamus euismod. Nulla facilisi. Nam ut lobortis vitae, sollicitudin quis, luctus at, velit. Cum sociis natoque penatibus et ultrices posuere eu, urna.

 3. Muffin Group dedi ki:

  Etiam ut nulla fermentum ultrices sapien pede ultrices posuere in mauris.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir