Beyfix Mineral Dış Cephe Kaplaması
11 Ocak 2019
Beyfix Isı Yalıtım Levha Yapıştırma Harcı
6 Ocak 2019

Beyfix Isı Yalıtım Levha Sıva Harcı

TANIMI
İç ve dış mekânlarda polistren esaslı ve taş yünü levhalar gibi ısı ve ses yalıtım malzemelerinin üzerine sıva yapılmasında kullanılan, file uygulamasıyla yüzeyin mukavemetini arttıran, çimento esaslı, elyaf takviyeli özel bir sıvadır.
KULLANIM ALANLARI
Dış cephe ısı yalıtım sisteminde, ısı yalıtım levhasının üzerinin sıvanmasında.İç ve dış mekânlarda, beton, gaz beton, asmolen köpüğü üzerine sıva yapmak için kullanılır. Konutlar, alışveriş merkezleri ve hastaneler. Yatay, düşey ve baş üstü uygulamalarda. Her türlü betonarme mühendislik yapısında.
AVANTAJLARI
Uygulaması ve şekil verilebilmesi kolaydır.Her türlü iklim koşullarına karşı yüksek dayanım gösterir. Dış hava şartlarına uzun süreli dayanıklılığı higrotermik duvar testleri ile kanıtlanmıştır. İçerisindeki polimer katkılar sayesinde esneme özelliğine sahiptir. Buhar geçirgenliğine sahiptir.Yanıcı değildir. Üzerine direk boya uygulanabilir. Yapısındaki elyaf fiberleri sayesinde sıcaklık farklılıklarından doğan gerilmeleri ve titreşimleri absorbe eder, çatlama riskini en aza indirir.
YÜZEY HAZIRLIĞI
Yüzeyler temiz, düzgün, sağlam, her türlü toz, yağ, kir, pas, kalıp yağı, deterjan gibi benzeri yapışmayı engelleyici maddelerden ve atıklardan arındırılmalıdır. Yüzeyler düzgün olmalıdır, zayıf parçalar çıkartılmalıdır. Uygulama yapılacak zemin veya duvarda çatlak, oyuk var ise uygun BEYFIX tamir harçları ile tamir edilmelidir. Isı yalıtım levhaları arasında kalan boşluklar yine bu levhalardan kesilecek küçük parçalarla doldurulmalıdır.

Sıva uygulamasından önce matkap ucuna takılı bir panç vasıtasıyla, levha üzerinde dübel gelecek yerler açılır. Dübeller çakılır. Beton, tuğla, gaz beton, ısı yalıtım levhasının kalınlığına bağlı olarak dübel seçimi yapılmalıdır. 1 m2 alan için en az 6 adet dübel atılmalıdır. Kat yüksekliği arttıkça dübel sayısı da arttırılmalıdır. Dübellerin düzgün bir şekilde açılması, uygulamanın kalitesini arttırmaktadır.Dübellerin geniş yuvarlak tarafı (baş kısmı) levha düzleminden, fazla dışarıda kalır veya fazla içeride kalırsa, uygulama yağmur aldıktan sonra veya güneş ışınlarının gelmesiyle kötü bir görüntü meydana gelir. Dübellerin geldiği yerler belli olur.
KULLANIM TALİMATI
25 kg’lık BEYFIX ISI YALITIM LEVHA SIVASI +5°C ile +35°C arası ortam sıcaklığında yavaşça 6-7 lt su üzerine boşaltılarak, homojen bir karışım elde edene kadar düşük devirli (400-600 d./dk) bir mikserle 3-5 dakika karıştırılır. Hazırlanan harç 5-10 dakika dinlendirildikten sonrauygulamayageçmeden 1-2 dakika daha karıştırılır. BEYFIX ISI YALITIM LEVHA SIVASI harcı, ısı yalıtım levhaları üzerine çelik mala sürülür. Sıva donatı filesi çelik mala yardımı ile sıva harcı kurumadan üzerine hafifçe bastırılarak yukarıdan aşağıya yerleştirilir. Çatlamaları önlemek için donatı filesi birleşim yerlerinde 10 cm. üst üste bindirilir. İlk kat sıva hafifçe suyunu attıktan sonra, kurumadan 2. kat sıva yapılır. 2. kat sıva uygulandıktan sonra yüzey çelik mala ile düzeltilir. Hazırlanan harç 3 saat içinde tüketilir, kullanım süresi geçmiş harç uygulanmaz. Sıva harcı tamamıyla kuruduktan sonra nefes alabilen son kat kaplama malzemesi uygulanır.
DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ
Açılmamış orijinal ambalajında, serin ve kuru ortamda, üst üste en fazla 2 palet konulmalıdır. Raf ömrü uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır.
AMBALAJ
25 kg kraft torbadır. (PE takviyeli)
Bir palette (106x106 cm) 64 torba şlinkli.
GÜVENLİK KURALLARI
Yutulması halinde derhal doktora başvurulmalıdır.
KALİTE BELGELERİ
TS EN 13687 standardına uygundur.
G Tebliğine uygundur.
TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Görünüm Gri Renkli Toz
Karışım Oranı 6-7 lt su / 25 kg toz
Sarfiyat Miktarı 3-5 kg / m² (2 mm kalınlık için)
Uygulama Sıcaklığı + 5 °C ile + 35 °C arası
Kapta Bekletme Süresi 3 saat
Isı Yalıtım Levhasına Yapışma Mukavemeti ≥ 0.08 N/mm²
Bağ Dayanımı ≥ 0.5 N/mm²
Eğilme Dayanımı ≥ 2 N/mm²
Basınç Dayanımı ≥ 6 N/mm²
Taze Harcın Boşluklu Birim Hacim Kütlesi ≥ 1150 kg/m³
Su Emme Katsayısı ≤ 0,5 (kg/m².dakika0,5)
Su Buharı Geçirgenliği ≤ 15
Yangına Tepki Sınıfı A1
* Yukarıda belirtilen değerler +23 °C ve % 50 bağıl nem için geçerlidir. Yüksek sıcaklıklarda süre kısalır, düşük sıcaklıklarda süre uzar.