Beyfix Isı Yalıtım Levha Sıva Harcı
11 Ocak 2019

Beyfix Isı Yalıtım Levha Yapıştırma Harcı

TANIMI
Çimento esaslı, polimer katkılı, ısı yalıtım levhalarını (EPS, XPS, taş yünü vb.) beton, tuğla, gaz beton gibi yüzeylere yapıştırmak için kullanılan ısı yalıtım levha yapıştırıcısıdır.
KULLANIM ALANLARI
Konutlar, alışveriş merkezleri ve hastaneler. Yatay, düşey ve baş üstü uygulamalarde. Her türlü mineral yüzey üzerinde. İç ve dış mekânlarda, brüt beton, tuğla, gaz beton üzerine ısı yalıtım levhasını yapıştırmak için kullanılır. Mantolama dışındaki uygulamalarda da genel yapıştırıcı olarak kullanılabilabilir.
AVANTAJLARI
Uygulaması ve şekil verilebilmesi kolaydır. Her türlü iklim koşullarına karşı yüksek dayanım gösterir. Uzun ömürlüdür. Buhar geçirgenliğine sahiptir. Yanıcı değildir.
YÜZEY HAZIRLIĞI
Yüzeyler temiz, düzgün, sağlam, her türlü toz, yağ, kir, pas, kalıp yağı, deterjan gibi benzeri yapışmayı engelleyici maddelerden ve atıklardan arındırılmalıdır. Yüzeyler düzgün olmalıdır, zayıf parçalar çıkartılmalıdır. Uygulama yapılacak zemin veya duvarda çatlak, oyuk var ise uygun BEYFIX tamir harçları ile tamir edilmelidir. Uygulanacak zemin önceden hafif rutubetlendirilmelidir. Islaklık ve su birikintisi olmamalıdır. Zeminde bozukluklar çok fazla ise ayrıca önceden ince veya kaba sıva yapılmalıdır.
KULLANIM TALİMATI
25 kg’lık BEYFIX ISI YALITIM LEVHA YAPIŞTIRICISI +5°C ile +35°C arası ortam sıcaklığında yavaşça 6-7 lt su üzerine boşaltılarak, homojen bir karışım elde edene kadar düşük devirli (400-600 d./dk) bir mikserle 3-5 dakika karıştırılır. Hazırlanan harç 5-10 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçmeden 1-2 dakika daha karıştırılır. BEYFIX ISI YALITIM LEVHA YAPIŞTIRICISI, yalıtım levhasının kenarlarına çerçeveleyecek şekilde ve ortada kalan bölüme ise nokta mala ile uygulanır. Harç uygulanan levha duvara bastırılarak yapıştırılır. Derzlere yapıştırıcı taşırılmamasına dikkat edilmelidir. Hazırlanan harç 3 saat içinde tüketilir, kullanım süresi geçmiş harç uygulanmaz. Ortam sıcaklığı ve yüzey koşullarına bağlı olarak mekanik dübelleme en az 24 saat sonra yapılmalıdır.
AMBALAJ
25 kg kraft torbadır. (PE takviyeli)
Bir palette (106x106 cm) 64 torba şlinkli.
DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ
Açılmamış orijinal ambalajında, serin ve kuru ortamda, üst üste en fazla 2 palet konulmalıdır. Raf ömrü uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır. Palet konulmalıdır. Raf ömrü uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır.
GÜVENLİK KURALLARI
Kullanım esnasında eldiven kullanılmalıdır. Temas halinde temas eden bölge bol su ile yıkanmalıdır. Yutulması halinde derhal doktora başvurulmalıdır.
KALİTE BELGELERİ
TS EN 13566 standardına uygundur.
G Tebliğine uygundur.
TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Görünüm Gri renkli toz
Karışım Oranı 6-7 lt su / 25 kg toz
Sarfiyat Miktarı 3-5 kg / m²
Uygulama Sıcaklığı +5°C ile +35°C arası
Açık Bekletme Süresi 15 dakika
Kapta Bekletme Süresi 3 saat
Uygulama kalınlığı Maksimum 8 mm
Dübel Atma Süresi En az 24 saat sonra
Isı Yalıtım Levhasına Yapışma
Mukavemeti
≥ 0.08 N/mm²
Alt Tabakaya Yapışma Mukavemeti ≥ 0.5 N/mm²
Eğilme Dayanımı ≥ 2 N/mm²
Basınç Dayanımı ≥ 6 N/mm²
Taze Harcın Boşluklu Birim Hacim Kütlesi ≥ 1000 kg/m3
Su Emme 30dk ≤ 5 g, 240dk ≤ 10 g
Yangına Tepki Sınıfı A1
* Yukarıda belirtilen değerler +23 °C ve % 50 bağıl nem için geçerlidir. Yüksek sıcaklıklarda süre kısalır, düşük sıcaklıklarda süre uzar.