Beyfix Yüksek Performanslı Elastik Seramik Yapıştırma Harcı
5 Ocak 2019

Beyfix Slikon Katkılı Derz Dolgu Harcı

TANIMI
Çimento esaslı, silikon katkılı, seramik, fayans, mermer, granit için yüksek performanslı derz dolgu harcıdır. Silikon özeliğinden dolayı su iticidir.
KULLANIM ALANLARI
İç mekanlarda, dış mekanlarda ve banyo mutfak gibi ıslak hacimlerde; seramik, fayans, granit seramik, mermer, doğal taş gibi kaplama malzemelerinin yatay ve düşey derzlerinde kullanılır. 1-6 mm. genişlik aralığındaki derzler için güvenle kullanılır.
AVANTAJLARI
Silikon katkılı olmasından dolayı su itici, zor kirlenen ve kolay temizlenen bir özelliğe sahiptir. Aşınmaya dirençlidir. 6 mm.’e kadar olan derzlerde donduktan sonra çatlama yapmaz. Renk seçenekleri mevcuttur.
YÜZEY HAZIRLIĞI
Derz uygulanmadan önce derz araları tutunmayı engelleyecek toz, çimento ve diğer kalıntılardan temizlenmelidir. Bu işlem için ince bir çubuk ile derzler kazınmalı ve fırça ile temizlenmelidir. Kuru ve sıcak ortamda derz boşlukları özellikle düşeyde olmak üzere nemlendirilmelidir.
KULLANIM TALİMATI
20 kg’lık BEYFIX SİLİKONLU FLEX DERZ DOLGU HARCI +5°C ile +35°C arası ortam sıcaklığında yavaşça 6-6.5 lt su üzerine boşaltılarak, homojen bir karışım elde edene kadar düşük devirli (400-600 d./dk) bir mikserle karıştırılır. Hazırlanan harç 5-10 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçmeden 1-2 dakika daha karıştırılır. Uygulama yapılmadan önce yapıştırıcının kürlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Harç yüzeye lastik spatula yardımı ile önce paralel daha sonra çapraz hareketlerle doldurulur ve fazlalıklar yüzeyden sıyrılır. Ortam sıcaklığına bağlı olarak malzeme suyunu kaybedip tam kurumadan (20-30 dakika sonra) yüzey nemli süngerle temizlenir. Yüzeyde kalan kalıntılar BEYFIX SİLİKONLU FLEX DERZ DOLGU HARCI yaş iken kuru bir bezle temizlenmelidir. Renkli derz dolgularının zarar görmemesi için çamaşır suyu, tuz ruhu, kireç sökücü gibi temizlik malzemeleri derzlerin üzerine uygulanmamalıdır.
AMBALAJ
20 kg kraft torba (PE takviyeli). Bir palette (106x106 cm) 80 torba şlinkli.
10 kg kraft torba (PE takviyeli). Bir kolide 2 torba.
5 kg kraft torba (PE takviyeli). Bir kolide 4 torba. 1 kg kraft torba (PE takviyeli). Bir kolide 20 torba.
DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ
Açılmamış orijinal ambalajında, serin ve kuru ortamda, üst üste en fazla 2 palet konulmalıdır. Raf ömrü uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır. Palet konulmalıdır. Raf ömrü uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır.
GÜVENLİK KURALLARI
Kullanım esnasında eldiven kullanılmalıdır. Temas halinde temas eden bölge bol su ile yıkanmalıdır. Yutulması halinde derhal doktora başvurulmalıdır.
KALİTE BELGELERİ
TS EN 13888 / CG2WA sınıfı belgelidir.
C: Çimento esaslı
G: Derz dolgu
2: Yüksek performanslı
W: Azaltılmış su emilimi
A: Yüksek aşınma dayanımı
CE Tebliğine uygundur
TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Görünüm Beyaz veya gri renkli toz
Karışım Oranı 6-6.5 lt su / 20 kg toz
Sarfiyat Miktarı Değişken
(Bkz. Katalog, Derz Dolgu Tüketim Tablosu)
Uygulama Sıcaklığı +5°C ile +35°C arası
İşlenebilme Süresi 35-40 dakika
Kapta Bekletme Süresi 1 saat
Yaya Trafiğine Uygunluk süresi 24 saat
Sıcaklık Dayanımı -30°C ile +80°C
Eğilme Mukavemeti ≥ 2,5 N/mm²
Basma Mukavemeti ≥ 15 N/mm²
Aşınma Mukavemeti ≤ 1000 mm3
Büzülme ≤ 3 mm/m
Su Emme 30dk ≤ 2 g, 240dk ≤ 5 g
* Yukarıda belirtilen değerler +23 °C ve % 50 bağıl nem için geçerlidir. Yüksek sıcaklıklarda süre kısalır, düşük sıcaklıklarda süre uzar.