Kategoriler
Haberler

Mantolamayla enerji tüketimi azalacak!

Donec sed augue ut tortor faucibus amet. In fermentum nulla eget iaculis fermentum? Sed ac libero eu metus lacinia pretium. Praesent ultrices consequat.

Binalarda mantolama çalışması enerji tüketimini yüzde 30 düşürüyor. Enerji Verimliliği Eylem Planı’na göre, Türkiye’nin yıllık doğalgaz faturası mantolamayla 13,7 milyar dolardan 10 milyar dolara inecek.

Enerji Verimliliği Eylem Planı’yla birlikte yeni dönemde enerji tasarrufu sağlanmak için harekete geçildi. Çalışmaların en önemlisi ise binalarda montolama yapılmasıyla başlıyor. Montolama, binalarda enerji tasarrufu noktasında kritik bir yere sahip.

Akşam Gazetesi’nden Miray Çimen’in haberine göre, mantolama  çalışmalarıyla yılda yaklaşık yüzde 30 oranında tasarruf sağlanabiliyor. Türkiye’nin geçen yılki doğalgaz tüketiminde yüzde 30’luk bir tasarruf yapılıp 10 milyar dolarlara düşürülmesi hedefleniyor.

Sektör temsilcileri doğalgaz tasarrufunda ev içi tesisat ve bina mantolamasının önemine dikkat çekti. Mantolama uygulamasıyla yüzde 30’a varan bir tasarruf planlanıyor. Ortalama bir konutun yıllık tüketiminin 800 metreküplere kadar düşürülmesi bekleniyor.

Enerji Verimliliği Eylem Planı ile binalar için enerji tüketim verilerini içeren bir veri tabanı oluşturulacak. Mevcut binaların rehabilitasyonu ve enerji verimliliğinin geliştirilmesi, bina sektöründe ısı yalıtımıyla yüksek verimli pencere, aydınlatma, beyaz eşya, ısı pompası, kazan ve asansör motoru kullanımı sağlanacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir