Beyfix Kuvars ve Korunt Agregalı Yüzey Sertleştirme Harcı
21 Temmuz 2019
Beyfix Korunt Esaslı Yüzey Sertleştirme Harcı
11 Ocak 2019

Beyfix Kendiliğinden Yayılan Tesviye Şapı

TANIMI
Çimento esaslı, kendiliğinden yayılan (self levelling) tesviye şapıdır.
KULLANIM ALANLARI
İç mekanlarda zeminde beton döşeme ve çimento esaslı şaplar üzerine son kat kaplama öncesinde (seramik, mermer, doğaltaş, parke, halı ve PVC kaplamalar altına) tesviye şapı olarak kullanılır.
AVANTAJLARI
Kolay hazırlanır ve uygulanır. Kendiliğinden yayılır ve teraziye gelir. Pompalanabilir.
YÜZEY HAZIRLIĞI
Uygulama yapılacak yüzey temiz olmalı yapışmayı engelleyecek gevşek yüzeylerden ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Bozuk yüzeyler, çatlak ve kırıklıklar önceden tamir edilmelidir. Çimento bağlayıcılı zeminler uygulama öncesi su ile ıslatıldıktan sonra malzemenin kullanım süresini ve aderansını arttırmak ve hava kabarcıklarını azaltmak için BEYFIX LATEX ÇOK AMAÇLI ASTAR ile astarlanır.
KULLANIM TALİMATI
25 kg’lık BEYFIX KENDİLİĞİNDEN YAYILAN TESVİYE ŞAPI +5°C ile +35°C arası ortam sıcaklığında yavaşça 7-7.5 lt su üzerine boşaltılarak, homojen bir karışım elde edene kadar düşük devirli (400-600 d./dk) bir mikserle karıştırılır. Hazırlanan harç 5-10 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçmeden 1-2 dakika daha karıştırılır. Karışım yüzeye dişli mala veya lastik çekpas ile 20 dakika içerisinde yayılır. Düzgün ve yekpare yüzeyli bir kaplama elde etmek için, aralıksız uygulama yapılması gereklidir. Uygulama alanının büyüklüğüne göre, birden fazla karışım hazırlanmalı ve peş peşe uygulama zeminine dökülerek yüzey bütünlüğü sağlanmalıdır. Priz süresince su eklenmemeli, yüzeydeki hava kirpi rulo ile alınmalıdır. BEYFIX KENDİLİĞİNDEN YAYILAN TESVİYE ŞAPI hava koşullarına bağlı olarak hızlı su kaybından korunmalıdır. Uygulamadan sonra rutubete duyarlı kaplama yapılması için (PVC zemin kaplama, linolyum, parke, halı vs.) en az 3 gün beklenmelidir.
GÜVENLİK KURALLARI
Kullanım esnasında eldiven kullanılmalıdır. Temas halinde temas eden bölge bol su ile yıkanmalıdır. Yutulması halinde derhal doktora başvurulmalıdır.
DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ
Açılmamış orijinal ambalajında, serin ve kuru ortamda, üst üste en fazla 2 palet konulmalıdır. Raf ömrü uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır.
AMBALAJ
25 kg kraft torbadır. (PE takviyeli)
Bir palette (106x106 cm) 64 torba şlinkli.
KALİTE BELGELERİ
TS EN 13813 / Aralık 2004’e Uygundur.
CE Tebliğine uygundur.
TEKNİK ÖZELLİKLERİ
Görünüm Gri renkli toz
Karışım Oranı 7 - 7.5  lt su / 25 kg.toz
Sarfiyat Miktarı 1.75 kg / m²  (1 mm kalınlık için)
Kap Ömrü 20 dk.
İlk Priz 15-30dk.
Son Priz 60-90 dk.
Uygulama Sıcaklığı +5°C ile +35°C arası
Kullanıma Alma Süresi 24 saat
Basma  Mukavemeti ≥ 25 N/mm² (28 gün)
Eğilme Mukavemeti ≥ 6 N/mm² (28 gün)
Uygulama Kalınlığı 3-10  mm arası
Böhme Aşınma Direnci ≤ 15 cm³ / 50 cm²
* Yukarıda belirtilen değerler +23 °C ve % 50 bağıl nem için geçerlidir. Yüksek sıcaklıklarda süre kısalır, düşük sıcaklıklarda süre uzar.